Co je WireGuard? (Co potřebujete vědět)


Zřeknutí se odpovědnosti: V okamžiku psaní tohoto článku je program WireGuard stále ve vývoji a ve fázi testování. Pokud se v budoucnu objeví nějaké nové informace, které jsou v rozporu s tím, co jsme napsali v této příručce, neváhejte nás kontaktovat a dejte nám o tom vědět.

Co je WireGuard?

WireGuard je nový otevřený zdrojový protokol VPN, jehož cílem je poskytnout uživatelům internetu rychlejší, jednodušší a bezpečnější online provoz. Protokol se prohlašuje, že nabízí lepší výkon než OpenVPN, a je obecně užitečnější a lépe navržený než IPSec.

WireGuard vyvinul Jason Donenfeld, muž, který založil Edge Security. Navzdory tomu, jak „mladý“ je protokol WireGuard (oficiálně se objevil v roce 2018, ale byl ve vývoji před tímto datem), byl rychle přijat online uživateli a dokonce se mu podařilo upoutat pozornost hlavního vývojáře Linuxu Linuse Torvaldse, který volal je to „umělecké dílo“.

Jak funguje protokol WireGuard?

Jako každý protokol VPN je i Wireguard zodpovědný za vytvoření zabezpečeného spojení (nazývaného také „tunel“) mezi dvěma síťovými entitami. V tomto případě budou těmito entitami klient VPN a server VPN.

Jednou zajímavou věcí, kterou je třeba poznamenat o programu WireGuard, je to, že se handshake připojení provádí každých pár minut a že se provádí na základě času místo obsahu datových paketů. Z tohoto důvodu nebude ztráta paketů způsobovat nepříjemné odpojení.

Uživatelé také nemusí vyžadovat protokol, aby se odpojil, znovu připojil nebo znovu inicializoval, protože WireGuard používá samostatnou frontu paketů na hostitele a automaticky detekuje, kdy se naše zastaralé handshake.

Jakmile je mezi klientem a serverem vytvořen tunel VPN, musí server před zahájením relace skutečně přijmout alespoň jeden šifrovaný datový paket od klienta. Tímto způsobem je zajištěno správné potvrzení klíče.

Obecné technické podrobnosti o WireGuard VPN

 • WireGuard používá následující šifry:
  • ChaCha20 pro symetrické šifrování
  • Poly1305 pro ověření
  • Curve25519 pro ECDH (Eliptická křivka Diffie-Hellman - klíčový protokol)
  • BLAKE2 pro hašování a hašování pomocí klíčů
  • SipHash24 pro hashtable klíče
  • HKDF pro odvození klíče
 • Kromě symetrického šifrovacího klíče podporuje WireGuard také volitelný předem sdílený klíč, který lze kombinovat do kryptografie veřejného klíče.
 • Při použití protokolu WireGuard server VPN nereaguje na klienta, který nebyl oprávněn snížit riziko útoků DoS. První zpráva o handshake, která je odeslána na server, obsahuje také časové razítko TAI64N, které zabraňuje opakovaným útokům.
 • V současné době WireGuard pracuje pouze na UDP a nepodporuje oficiálně TCP (i když existují řešení, která provedli programátoři GitHub a služby třetích stran).
 • WireGuard neaplikuje nonces (číslo, které lze použít v kryptografické komunikaci). Místo toho se spoléhá na 64bitový čítač, který nelze navinout dozadu. Tímto způsobem jsou replay útoky méně rizikové a UDP pakety nejsou zasílány mimo řád (něco, co se může stát s UDP).
 • WireGuard obsahuje lehčí sestavení než většina protokolů VPN - tedy alespoň ty open-source (OpenVPN, SoftEther, IKEv2), kde je viditelný celý kód. Celkově je celkový počet řádků kódu, které se používají v programu WireGuard, nižší než 4 000.

Je WireGuard bezpečné použití?

Podle toho, jaký druh šifrování WireGuard používá, a podle skutečnosti, že může podporovat tolik šifrů, je docela bezpečné říci, že by to byl bezpečný protokol. Má velký potenciál vidět, jak je hlavním cílem WireGuardu vylepšování „zastaralých“ protokolů.

Díky menší kódové základně WireGuard je také mnohem jednodušší a méně časově náročné provádět bezpečnostní audity protokolu. To znamená, že zranitelnosti lze rychle najít a opravit. A co víc, existuje mnohem menší útočná plocha, kterou mohou zločinci zneužít.

Bohužel, v okamžiku psaní tohoto článku, WireGuard není stabilní protokol. Je to stále nedokončená práce a měla by být většinou použita pouze pro experimenty. Spoléhat se na to na 100% ochranu vašeho online provozu a dat je velmi riskantní. V budoucnu se však může stát možností přejít na zabezpečení online.

A to není jediný problém - WireGuard má určité obavy ohledně soukromí, o kterých byste měli vědět. WireGuard zřejmě nemůže poskytovatelé VPN třetích stran skutečně použít bez protokolování uživatelských dat. Proč? Protože WireGuard neměl žádnou dynamickou správu adres a adresy klientů jsou pevně zakódovány do konfigurace. Způsob, jakým WireGuard funguje, by také nutil poskytovatele ukládat vaše poslední časové přihlašovací časové údaje pro každé z vašich zařízení, aby bylo možné získat zpět nevyužité adresy IP..

Je protokol WireGuard VPN rychlý?

Podle všech dat, která právě máme na WireGuardu, by protokol měl nabízet velmi vysoké rychlosti online. Standardy ukazují, že WireGuard je výrazně rychlejší než OpenVPN a IPSec a že protokol je schopen propustnosti přibližně 1000 Mbps.

Co je WireGuard? (Co potřebujete vědět)

Protokol WireGuard by měl být schopen nabídnout slušné rychlosti díky své malé kódové základně. Protokol je také údajně naprogramován takovým způsobem, aby mohl rychleji navazovat spojení a podávat handshake a zároveň poskytovat lepší spolehlivost. Výhodou jsou i mobilní uživatelé, protože WireGuard je navržen tak, aby byl méně náročný na zdroje (takže nespotřebuje příliš mnoho baterie) a nabízí lepší podporu roamingu..

Uživatelé Linuxu pravděpodobně dosáhnou s připojeními WireGuard VPN nejlepší rychlosti prozatím, protože protokol žije uvnitř linuxového jádra (klíčové součásti operačního systému), což znamená, že může nabídnout vysokorychlostní zabezpečené sítě.

Tvrdě nastavuje připojení WireGuard VPN?

Řekněme to takto - není to opravdu těžké, pokud víte, co děláte, a pokud jste obeznámeni s Linuxem. Kroky, které musíte následovat, nejsou nutně komplikované, ale pokud chcete plně obejít brány firewall, musíte udělat další věci, jako je například předávání IP, a najít způsob, jak tunely UDP paketů přes TCP. Podle tohoto recenzenta jim zřízení bezpečné sítě WireGuard trvalo přibližně šest hodin.

A zatímco program WireGuard údajně pracuje v systémech MacOS, Android a iOS, proces nastavení není tak jednoduchý jako v systému Linux. Navíc možná budete muset použít software nebo kód třetích stran.

Může WireGuard obejít brány firewall?

Protokol WireGuard by normálně měl být schopen obejít brány firewall, ale existuje jeden problém - protože protokol používá pouze přenosový protokol UDP (je těžké říci, který port přesně, i když to může být port 51820), existuje šance, že by mohl být zablokován. firewally nebo síťovými administrátory, kteří úplně vypnou UDP a povolí pouze přenos TCP.

Naštěstí existuje způsob, jak vytvořit tunelové pakety UDP přes TCP, takže tento problém lze obejít. Je také možné naprogramovat připojení tak, aby používal port 443 (komunikační port HTTPS), aby bylo ještě obtížnější blokovat. Jediným problémem se vším je to, že řešení jsou prozatím v systému Linux.

Co je to WireGuard VPN?

WireGuard VPN by byla služba poskytovaná poskytovatelem VPN třetí strany. V zásadě by bylo možné nastavit připojení WireGuard prostřednictvím klienta VPN, který stáhnete a nainstalujete.

V tuto chvíli nebudete moci opravdu najít mnoho poskytovatelů, kteří nabízejí přístup k protokolu WireGuard, protože stále probíhá, a jeho používání může ohrozit uživatelská data..

Výhody a nevýhody WireGuard

Výhody

 • WireGuard používá nejmodernější kryptografii k zajištění vysoce zabezpečeného online připojení.
 • Protokol WireGuard VPN obsahuje lehčí kódovou základnu než OpenVPN a IPSec, což usnadňuje audit k nalezení zranitelnosti.
 • WireGuard je navržen tak, aby nabízel vysoké rychlosti, a současná měřítka ukazují, že je rychlejší než IPSec a OpenVPN..
 • Protokol WireGuard obsahuje vylepšení výkonu, která mohou snížit spotřebu baterie a zlepšit podporu roamingu v mobilních zařízeních.
 • Jakmile WireGuard pracuje na 100%, mohlo by to být velmi snadné nakonfigurovat, protože používá pouze veřejné klíče pro identifikaci a šifrování, takže nebude potřebovat infrastrukturu certifikátů.
 • Nastavení WireGuard je obtížné, pokud nejste obeznámeni s Linuxem nebo pokud se pokoušíte konfigurovat protokol na jiných platformách.

Nevýhody

 • WireGuard v současné době pracuje, takže je to protokol, který by měl být použit k experimentování namísto zabezpečení online dat.
 • Momentálně WireGuard pracuje pouze na UDP a nepoužívá port 443 (HTTPS komunikační port). V důsledku toho může být potenciálně blokován správcem sítě.
 • WireGuard většinou funguje dobře na distribucích Linuxu. Existují porty pro jiné platformy, ale nejsou příliš spolehlivé.
 • S programem WireGuard existují obavy týkající se ochrany soukromí, protože způsob, jakým je naprogramován, by donutil poskytovatele VPN k zaznamenávání uživatelských dat.
 • WireGuard je velmi nový a nebyl důkladně testován.

Hledáte VPN s možností více protokolů?

CactusVPN je přesně to, co potřebujete. Začneme tím, že řekneme, že zatím nenabízíme protokol WireGuard. Není to proto, že to nemůžeme, ale protože nechceme, aby naši uživatelé právě testovali protokol a potenciálně vystavovali svá data nebezpečí. Navíc máme v naší společnosti přísnou politiku bez protokolu a způsob, jakým WireGuard v současné době pracuje, je v zásadě v rozporu s tím.

Stále nabízíme špičkové šifrování (například vojenské AES) a více protokolů VPN, z nichž si můžete vybrat: SoftEther, OpenVPN (TCP i UDP), SSTP, IKEv2 / IPSec, L2TP / IPSec, PPTP.

Nabízíme také ochranu proti úniku DNS a Killswitch, abychom zajistili, že vaše data budou vždy v bezpečí, a poskytujeme přístup k vysokorychlostním serverům a neomezenou šířku pásma, abychom vám zajistili hladký online zážitek.

Nabízíme přístup k uživatelsky přívětivým aplikacím VPN, které fungují ve více operačních systémech a zařízeních: Windows, MacOS, iOS, Android, Android TV, Amazon Fire TV.

Nejprve vyzkoušejte naši službu zdarma

Není třeba se okamžitě zavázat. Nejprve můžete využít naši bezplatnou 24hodinovou zkušební verzi, abyste se ujistili, že CactusVPN splní všechny vaše potřeby. A není třeba se obávat - vůbec nepožadujeme žádné informace o kreditní kartě.

Jo, a možná byste také chtěli vědět, že poskytujeme 30denní záruku vrácení peněz v případě, že služba nebude fungovat tak, jak je inzerována, jakmile se stanete uživatelem CactusVPN.

Jak dobrý je protokol WireGuard ve srovnání s jinými protokoly VPN?

Zde je vše, co potřebujete vědět o výhodách a nevýhodách používání protokolu WireGuard oproti jiným protokolům VPN.

Vzhledem k tomu, že WireGuard se stále vyvíjí, nemůžeme jej opravdu doporučit před jinými protokoly, ale v budoucnu se pravděpodobně stane dobrou alternativou k většině protokolů v tomto seznamu..

WireGuard vs. PPTP

Přestože je WireGuard v současné době experimentálním protokolem, zdá se, že zabezpečení, které nabízí, je mnohem lepší a spolehlivější než to, co PPTP může poskytnout. Zaprvé je zabudovaná šifra ChaCha20 WireGuard bezpečnější než šifrování PPPE MPPE, které má mnoho zranitelných míst. Také existuje skutečnost, že NSA přerušil provoz PPTP a že PPTP na rozdíl od WireGuard není open source.

Z hlediska stability se WireGuard daří lépe, protože PPTP je velmi snadno blokován firewallem NAT, protože PPTP nativně nepracuje s NAT. Je však třeba zmínit, že WireGuard může být zablokován i správci sítě v jeho současném stavu, protože používá pouze protokol UDP - pokud však nebudou přijata žádná další opatření, aby bylo možné tunely UDP tunelů přes TCP samozřejmě.

PPTP je znám jako velmi rychlý protokol (což je důvod, proč ho mnoho lidí stále používá), ale WireGuard může díky svému lehkému sestavení nabídnout i velmi rychlé připojení. Prozatím však neexistuje srovnávací test, který ukazuje, jak rychle je WireGuard ve srovnání s PPTP.

Pokud jde o dostupnost napříč platformami, PPTP se daří lépe než WireGuard, protože je dostupný na více platformách a dokonce je nativně integrován do mnoha z nich. Přesto stojí za zmínku, že tomu tak v budoucnu už nemusí být. Některé platformy (jako MacOS Sierra a iOS 10) přestaly nabízet nativní podporu pro PPTP a nebylo by příliš přitažlivé předpokládat, že místo toho začnou nabízet nativní podporu pro WireGuard - jakmile bude plně stabilní, samozřejmě.

Momentálně je skutečně těžké doporučit jeden z těchto protokolů pro zabezpečené připojení. WireGuard se určitě stane zřejmou možností, jakmile projde dostatečným množstvím testů a proces vývoje bude dokončen. Prozatím je však lepší zvolit jiný protokol (např. OpenVPN nebo SoftEther), pokud chcete mít zabezpečený soukromý online zážitek.

Pokud se chcete o PPTP dozvědět více, klikněte na tento odkaz.

WireGuard vs. L2TP / IPSec

Vzhledem k tomu, že cílem WireGuard je nahradit zastaralý IPSec, je bezpečné předpokládat, že bude moci nabídnout pohodlnější a bezpečnější online provoz než L2TP / IPSec - zejména proto, že kód je open-source, takže neexistují žádné obavy ohledně jakékoli vlády entita, která s tím manipuluje. Nezapomeňte - Snowden tvrdil, že NSA úmyslně oslabil protokol L2TP / IPSec. I když neexistují žádné důkazy, které by toto tvrzení podpořily, stále je třeba mít na paměti.

Jedno však víme s jistotou, že WireGuard je mnohem rychlejší než IPSec a má také lepší výkon. Podle kritérií na webu WireGuard je WireGuard schopen propustnosti až 1000 Mb / s, zatímco IPSec dokáže zpracovat propustnosti pouze asi 800 Mb / s. Lehčí kódová základna také pravděpodobně pomůže WireGuard poskytovat lepší výkon - nemluvě o tom, že funkce dvojitého zapouzdření L2TP / IPSec má tendenci zpomalit připojení.

Pokud jde o dostupnost, L2TP / IPSec však svítí. Funguje na více platformách než WireGuard a je nativně integrován do mnoha operačních systémů a zařízení. Na druhé straně je blokování L2TP / IPSec jednodušší než WireGuard - zejména firewallem NAT.

WireGuard je však zatím ve vývoji, takže při procházení webu je bezpečnější používat L2TP / IPSec (nebo jiné lepší alternativy). Pokud se chcete dozvědět více o L2TP / IPSec, máme k tomu podrobného průvodce.

WireGuard vs. IKEv2 / IPSec

Pokud jde o zabezpečení, WireGuard i IKEv2 / IPSec mají co nabídnout. Zatímco WireGuard spoléhá na nové, nejmodernější šifrování, IKEv2 nabízí podporu pro více výkonných šifer. IKEv2 má také implementace s otevřeným zdrojovým kódem, takže může být stejně důvěryhodný jako WireGuard. Jediným problémem s IKE jako celkem je skutečnost, že existují úniky prezentací NSA, které údajně ukazují, jak by se dalo použít k dešifrování provozu IPSec..

IKEv2 / IPSec a WireGuard odvádějí dobrou práci při obcházení brány firewall, ale nepoužívají port 443 (komunikační port HTTPS), takže by je mohl zablokovat pilný správce sítě. Pokud jde o rychlosti, je to trochu těžké říct, ale není zdlouhavé tvrdit, že jsou svázaní nebo že IKEv2 je téměř stejně rychlý jako WireGuard. Je pravda, že IPSec je sám o sobě docela pomalý, ale IKEv2 / IPSec je schopen nabízet velmi vysoké rychlosti.

Pokud jde o stabilitu, IKEv2 / IPSec je nyní vynikající volbou, protože WireGuard zatím nemá stabilní sestavení. IKEv2 také nabízí podporu pro MOBIKE, funkci, která umožňuje protokolu odolat změnám v síti (jako například při přepnutí z WiFi připojení k datovému plánu), aniž by došlo k výpadku.

Kromě toho stojí za zmínku, že oba protokoly jsou k dispozici na podobném počtu platforem, ale IKEv2 / IPSec vyniká více, protože funguje také na zařízeních BlackBerry, což z něj činí ideální volbu pro mobilní uživatele..

Jelikož WireGuard stále pracuje, IKEv2 / IPSec je zatím mnohem bezpečnější možností. Pokud se chcete dozvědět více o IKEv2 / IPSec, podívejte se na tento článek, který jsme o něm napsali

WireGuard vs. IPSec

Cílem WireGuardu je být lepší než IPSec a je pravděpodobné, že toho dosáhne, jakmile bude plně funkční. IPSec je sice bezpečný, ale WireGuard používá moderní, nejmodernější šifrování a šifry pro ještě větší ochranu dat - nemluvě o tom, že protokol je open-source, což z něj dělá mnohem důvěryhodnější.

WireGuard má také údajně podstatně menší kódovou základnu než IPSec, což by zefektivnilo a usnadnilo audit při hledání zranitelných míst. A pokud vezmeme v úvahu měřítka prováděná týmem WireGuard, můžeme také vidět, že protokol je rychlejší než IPSec a má oproti němu kratší čas ping.

IPSec je v tuto chvíli k dispozici na více platformách než WireGuard, ale měli byste také vědět, že IPSec je potenciálně snazší blokovat firewallem než WireGuard je.

Nakonec je stále lepší držet se IPSec, ale po úplném vyvinutí protokolu bude pravděpodobně dobrý přechod na WireGuard..

Chcete se dozvědět více o IPSec? Podívejte se na tento článek.

WireGuard vs. SSTP

SSTP je považován za stejně bezpečný jako OpenVPN, takže je velmi pravděpodobné, že šifrování SSTP je stejně silné jako zabezpečení WireGuard VPN - alespoň prozatím. Přesto musíme zmínit slona v místnosti - SSTP je ve výhradním vlastnictví společnosti Microsoft, společnosti, která dříve neměla žádné problémy s předáním přístupu k šifrovaným zprávám NSA. A ano, to také znamená, že SSTP není open-source, jako je WireGuard.

Na druhou stranu, SSTP je mnohem těžší blokovat firewallem než WireGuard v současné době. Proč? Protože SSTP může používat port 443. Protože je tento port vyhrazen pro přenos HTTPS, nelze jej běžně blokovat správci sítě. WireGuard lze také nakonfigurovat (s trochou úsilí) na použití portu 443, ale ve výchozím nastavení používá porty UDP. Síťový administrátor bohužel není neslýchaný, aby zcela zablokoval UDP a povolil pouze přenos TCP v síti.

Pokud jde o rychlosti, je docela bezpečné předpokládat, že WireGuard je rychlejší než SSTP. Nezapomeňte - rychlosti SSTP jsou poněkud podobné rychlosti OpenVPN. A protože WireGuard je mnohem rychlejší než OpenVPN, je pravděpodobně také rychlejší než SSTP. Je to také pravděpodobně mnohem lehčí, ale to je jen spekulace.

A pokud jde o dostupnost, prozatím se zdá, že SSTP funguje na poněkud více platformách (Windows Vista a vyšší, Android, Linux a směrovače) než WireGuard, který je v současné době k dispozici pouze pro Linux, ačkoli některé porty k jiným platformám existují ale nezdá se, že jsou 00% spolehlivé. V budoucnu bude WireGuard pravděpodobně podporován na více operačních systémech a zařízeních.

Celkově vzato je SSTP lepší volbou než WireGuard - ale pouze proto, že protokol WireGuard není dosud stabilní a nevyvíjí se. Až bude kompletní, bude volba záviset na tom, do jaké míry důvěřujete společnosti Microsoft svým datům.

Máte zájem dozvědět se více o SSTP a jak dobrý je protokol? Poté klikněte na tento odkaz.

WireGuard vs. SoftEther

SoftEther a WireGuard jsou v podstatě nové protokoly v bloku, ačkoli WireGuard je mezi nimi „nejmladší“. Oba protokoly jsou open-source, mají prvotřídní zabezpečení a nabízejí velmi vysoké rychlosti. Je tu šance, že WireGuard je o něco rychlejší, protože jeho propustnost může dosáhnout až 1000 Mb / s, zatímco propustnost SoftEtheru je až přibližně 900 Mb / s.

SoftEther je nyní ještě lepší volbou, protože protokol je stabilnější a správci sítě jej nemohou skutečně blokovat, protože může používat komunikační port HTTPS (port 443). SoftEther také pracuje na více platformách ve srovnání s WireGuard a je nabízen více poskytovateli VPN jako možnost připojení.

Za zmínku stojí také to, že VPN server SoftEtheru může spouštět více protokolů, ale nemá podporu pro WireGuard - alespoň prozatím.

V případě, že byste se chtěli dozvědět více o SoftEther, máme o tom článek zde.

WireGuard vs. OpenVPN

Pokud jde o zabezpečení, oba protokoly mají co nabídnout - vysoce zabezpečené šifry a 256bitové šifrování. WireGuard samozřejmě není tak spolehlivý, protože se stále vyvíjí. Když dojde na vývoj, mohl by se pravděpodobně shodovat s OpenVPN z hlediska bezpečnosti. Pokud však nebudou přijata opatření, která zajistí, že WireGuard bude moci používat TCP a port 443, aniž by bylo nutné použít náhradní řešení, bude mít správce sítě mnohem snazší blokování než OpenVPN, který může používat UDP i TCP a port 443..

Pokud jde o rychlosti, existuje obrovský rozdíl mezi WireGuard a OpenVPN. Podle těchto standardů je rozdíl v propustnosti mezi dvěma protokoly přibližně 700-800 Mbps. Čas pingu je také mnohem kratší u WireGuard (0,403 ms) ve srovnání s OpenVPN (1,541 ms).

Na druhé straně je OpenVPN k dispozici na více jiných platformách, existuje již mnoho let a je do značné míry nabízeno všemi poskytovateli VPN.

Pokud si chcete přečíst více o OpenVPN, zde je užitečný průvodce, který byste měli navštívit.

Vše, co bylo zváženo, pokud použijete protokol WireGuard?

V tuto chvíli je nejlepší používat program WireGuard, pokud chcete protokol otestovat a experimentovat s ním, abyste zjistili, co je schopen, jaké zranitelnosti má a jak dobře zvládne brány firewall..

Určitě byste se však měli vyhnout použití protokolu WireGuard, pokud chcete, aby byl chráněn váš online provoz a soukromí na internetu. Bohužel není dostatečně stabilní, aby zaručoval skutečně zabezpečená připojení - nemluvě o tom, že použití WireGuard s VPN službou třetí strany znamená, že nebudete moci využít výhod protokolu bez přihlášení, protože poskytovatel nemůže dodržovat to s WireGuard.

Závěr - Co je WireGuard?

WireGuard je nový open-source VPN protokol, který oficiálně vyšel v roce 2018. I když se může pochlubit nejmodernějším zabezpečením a výrazně zlepšeným výkonem (je rychlejší a lehčí než OpenVPN a IPSec), protokol je v současné době ve vývoji . To znamená, že není bezpečné používat, pokud chcete zabezpečit svůj online provoz a data - alespoň prozatím.

Momentálně nenajdete mnoho poskytovatelů VPN nabízejících přístup k připojení WireGuard, protože by to mohlo potenciálně ohrozit uživatelská data. Kromě toho způsob, jakým je WireGuard navržen, nutí poskytovatele VPN k protokolování uživatelských dat, což může být v rozporu s jejich zásadami bez protokolu.
Jakmile bude WireGuard plně vyvinut a vyleštěn, pravděpodobně se stane protokolem go-to pro bezpečné a rychlé online připojení. Do té doby byste však měli zvážit výběr poskytovatele VPN, který místo toho nabízí připojení OpenVPN a SoftEther.

Co je WireGuard? (Co potřebujete vědět)
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

+ 62 = 70

map